O láske

love

Lásku môžeme chápať z pozitívneho a negatívneho aspektu. Nejde ani tak o nejaké filozofovanie nad tým, či výsledok určitého činu je viac pozitívny alebo negatívny. Nejde mi teraz ani o to, či určitý čin vychádza teda z lásky alebo z určitej formy nenávisti. O čo mi teda ide? Možno iba o to – ukázať vám, čo sila lásky z univerzálneho princípu všetko dokáže.

Nebudem sa tu rozpisovať v štýle mexickej telenovely ako Omar ľúbi Esmeraldu ale Esmeralda ľúbi Miguela – chcem sa pozrieť na lásku z duchovného princípu.

Láska k duchovným vedám vám pomôže zotrvať na vašej ceste stať sa lepšími ľuďmi. Keď začnete vnímať svet aj z iného ako bežného fyzického hľadiska a úspech pre vás nebude len finančný, kariérny ale aj duchovný, otvorí sa vám brána lásky. Táto láska bude na vás vplývať deň a noc, budete obklopení jej jemným, zamatovým dotykom a bozkom, ktorý vás prenesie do nirvány nekonečna. Ale tu je potrebné pochopiť, že láska k duchovným vedám ešte neznamená duchovnú lásku. To, že viem popísať, čo sa vo víne nachádza, aké odrody hrozna boli akým štýlom dopestované, ako prebiehal proces prípravy tohto lahodného nápoja a že viem viesť hodinový monológ o pôvabe a chuti tohto vína, ešte neznamená, že ho viem aj naozaj vychutnať a precítiť v plnej jeho kráse.

Samozrejme ale láska v duchovno už ako-tak otvára aj chuť duchovna samotného, nielen jeho vonkajší výklad samotný. V rámci ezoterického vnímania sa nakoniec jedná o celkom jednoduchú rovnicu. Otvorte sa univerzu a venujte mu svoju úctu a obdiv a univerzum sa zároveň otvorí vám a splyniete v jedno. Iba duša, ktorá je z univerzálneho hľadiska čistá a vnímavá, dokáže prejsť bránami vesmíru a pochopiť, že do vesmíru a univerzu nemusíte cestovať, je vo vás a vy ste jeho súčasťou. Nie je tam (vo vesmíre) a nie je tu (mimo neho) – je len tu, kde ste súčasťou celého vesmíru a pokiaľ pochopíte jeho silu a zákony, otvorí sa vám a vy budete môcť čerpať z jeho lásky, ak samozrejme dokážete ponúknuť svoju vlastnú lásku. Neskôr zistíte, že nie je vaša vlastná láska, že nie je láska vesmíru, že nie je láska druhej osoby, láska Omura a Esmeraldy, láska zvierat, že je “len” jedna univerzálna láska, ktorá má len svoje odtiene a špecifiká ale stále sa jedná o ten istý základ.

Myslíte si, že opakom lásky je nenávisť? Mýlite sa… nenávisť je tiež forma lásky, pretože vychádza z podobných základov. Predstavte si pred sebou osobu, ktorú nenávidíte “z hĺbky svojej duše”. Čo vlastne nenávidíte? Jej zákernosť? Jej zjav? To, že vôbec existuje? Všetky tieto veci môžu znamenať odraz vášho vlastného pohľadu do zrkadla a tie črty alebo vlastnosti, ktoré ste možno vy ešte nezvládli a čudujte sa svete – môžu vyjadrovať lásku. V tomto prípade lásku, ktorá nie je až tak pozitívna, pretože je to takzvaná samoláska. (Nemýľte si to so samohláskami, aj keď tie sú tiež prejavom emócií lásky – väčšinou totiž nevyjadrujeme svoje nadšenie alebo úžas formou spoluhlások.) Ale späť k téme… Prílišná láska voči sebe samému – ego – môže v určitej konštelácii vyústiť v zaujímavé závery vašej vedomej a podvedomej zložky v podobe nenávisti určitých povahových čŕt niektorých ľudí, alebo v nenávisť určitých kultúr, ľudí, zvierat alebo dokonca aj bytostí a svetov. Je to však racionálny hnev vyplývajúci z konkrétnej udalosti alebo je to len znovu – odraz vašej samo-lásky?

Keď dokážete prekonať vzdialenosť z bodu “milujem len seba” do bodu “milujem univerzum”, prechádzate tým určitou energetickou premenou vášho ja. Začnete vyžarovať energiu, ktorá je iná ako doteraz a už nebude energia vaša a energia kozmu, vy sa stanete kozmom a kozmos sa stane vami.laska

Stanete sa súčasťou niečoho obrovského a odrazu zacítite silu lásky s tým spojenú. Neprestanete milovať samých seba, budete sa však vnímať ako celok niečoho nekonečného a zároveň tým budete vyjadrovať lásku vo vesmír samotný. Ten sa vám na oplátku odmení niečim, čo sa nedá opísať slovami. Zážitok z toho mnoho učencov, filozofov a náboženských predstaviteľov opisuje ako nirvánu, spojením sa s Bohom, prestupom do absolútnej slobody alebo zážitkom nekonečna. Jedná sa o niečo zložité? Áno aj nie. Vyjadriť sa to dá jednoducho – začnite milovať – ale ozajstné pochopenie a prestup k tejto forme lásky je asi stále najvyššou formou umenia, ktoré je nám dostupné.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *