Markus – Využitie kapacity mozgu (Transformácia vedomia)

brain cap

Veľakrát som už počul vetu, že človek využíva len 10% kapacity mozgu. Nie je to úplne tak, keďže vedci prišli na to, že mozog neslúži čisto len na procesy „myslenia“ ako ho my poznáme, resp. na pretváranie vonkajších vnemov (obraz, zvuk a pod.) do spracovania informácií, ale aj na spracovanie údajov a podnetov, ktoré vedomím ani nezachytíme. Jedná sa o podvedomé informácie mnohokrát v podobe emócií, vnútorných podnetov, informácií z astrálu alebo paralelných svetov a pod. Pri „obyčajnej“ komunikácii si uvedomujeme len minimálne percento všetkých vnemov a informácií, ktoré k nám prúdia. Jedná sa, o takzvaný „iceberg“ efekt – kde určitý ľadovec vidíme len nad hladinou vody, avšak to môže znamenať len cca. 10% z celkového ľadovca, kde zvyšných 90%, ktorých je pod vodou, nevidíme.

Čiže vieme, že nevyužívame plný potenciál. Otázka, ktorá by mala zaznieť je: Ako ho teda dosiahnuť, alebo sa k nemu priblížiť?  Pre tých zvedavejších môžem spomenúť, že podľa neurofyziológov, ak by sme porovnali náš mozog s počítačom, dokážeme uložiť približne kapacitu 2,5 petabajtov (1 petabajt je 1000 terabytov, čo je milión gigabajtov). Čiže báť sa toho, že dosiahneme preťaženie systému informáciami, nemusíme. Systém funguje tak, že sám dokáže usporiadať informácie podľa potreby, a tie, ktoré potrebujeme potlačiť, alebo vymazať úplne, posunie dozadu do šuflíkov, ktoré sú mimo tých, ktoré sú denno-denne využívané. V prípade potreby ich znovu dokážeme vydolovať, avšak, keďže sú mimo “často-využívaných šuflíkov”, nebudú nás tieto informácie bežne zaťažovať, pretože si  nebudeme uvedomovať, že vôbec existujú.

Netvrdím, že veda dokáže popísať a presne zanalyzovať všetky procesy, ktoré v mozgu prebiehajú, avšak každá jedna časť mozgu má obrovský význam.

Ďalšie zaujímavé témy, ktoré patria viac k zavádzajúcim poverám ako ku skutočnosti sú tvrdenia, že čím väčší mozog človek má, tým je aj jeho IQ vyššie. Aj z histórie sú známe prípady, kedy k nadpriemerne inteligentným ľuďom patrili tí s nižšou postavou a menšou hlavou, čiže tento mýtus sa ďalej nepremieta k tomu, aby sa dal hodnotiť ako fakt. Vedci sa akurát zhodujú v tom, že čím vyššie IQ ľudský jedinec má, tým častejšie počas noci sníva, čo budem ďalej rozvádzať v kapitole o snoch a snívaní.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *