Lipozomatický vitamín C – náš každodenný spoločník

Určite ste sa už stretli s pojmom „lipozomatický vitamín C.“ Ja som sa o jeho účinkoch na vlastnej koži presvedčila už niekoľkokrát, a odvtedy na neho nedám dopustiť.

Pomohol mi už niekoľkokrát zbaviť sa chrípky, „naordinovala“ som ho mame pri problémoch s cievami a s imunitným systémom, a to je len zopár spôsobov, ako sa dá takýto vitamín C použiť.

Takže, v prvom rade, vitamín C ničí vírusy. Ak cítite, že chrípka sa nezadržateľne blíži, je najvyšší čas nasadiť vitamín C. V takom momente je najlepšie nedať vírusu žiadnu šancu. U mňa sa osvedčilo nasledujúce dávkovanie: každých 5 minút počas 3 hodín užívam približne 1500mg lipozomatického vitamínu C (cca 1 ČL). A hlavne – veľa oddychujem a spím! Keďže vírusy sa zdvojnásobujú približne každé 2 hodiny, takto im svojím dávkovaním nedám veľkú šancu na prežitie. Niektoré zdroje uvádzajú, že takýmto spôsobom sa dá vyliečiť obojstranný zápal pľúc za tri dni!

Pri problémoch s cievami môžete užívať 1PL ráno a večer.

Zvýšeným príjmom vitamínu C bojujete nielen proti infekciám, ale aj proti malátnosti, únave, strate chuti do jedla, zvýšenej kazivosti zubov, žalúdočným problémom, poruchám vývoja kostí a anémii. Takisto vystupuje ako ochranný prostriedok proti rakovine, pretože viaže na seba voľné radikály. Vo vysokých dávkach lieči detskú obrnu.

Nemusíte sa obávať vzniku obličkových kameňov. Niektoré štúdie uvádzajú, že lipozomatický vitamín C dokonca bojuje proti obličkovým kameňom. Môže jedine spôsobiť hnačku vo veľkých množstvách. Problém je skôr u predávkovaní sa bežným vitamínom C v tabletkovej forme, kde určité prímesy pôsobia nepriaznivo na obličky.

A pre tých, ktorí netušia, čo sa pod pojmom „Lipozomatický vitamín C“ skrýva: je to v podstate vitamín C, ktorý má na rozdiel od bežného omnoho väčšiu vstrebateľnosť. Zatiaľ čo naše telo dokáže vstrebať len 20 percent bežného vitamínu C, u lipozomatického vitamínu C je vstrebateľnosť 93 – 95 percent! Takže napr. ak si dáte takých 1000mg normálneho vitamínu C, vaše telo vstrebe len 200mg, ostatné sa vylúči. Avšak pri lipozomatickom sa vám do organizmu vstrebe až 930-950mg (pri dávke 1000mg).

Výroba je veľmi jednoduchá. Potrebujete na to iba:

  • 1,5 PL (cca 40g) Vitamínu C v prášku (najlepšie s prímesou organického vitamínu C – napr. so šípkami, ibištekom). Ja kombinujem 40g čistého + 10g pomletých šípok, prípadne ibišteka.
  • 1,5 PL (cca 21g) Lecitínu v prášku (najlepšie zo slnečnice; ak dokážete zohnať len sójový, tak geneticky neupravený – teda „GMO-free“)
  • 3,75 dcl čistej vody, najlepšie Saguaro
  • Ultrazvukovú čističku
  • Odmerku – najlepšie zo skla
  • Elektronickú váhu
  • Ponorný mixér
  • Časovač

Recept je nasledovný:

2,5 dcl voda zmiešajte s lecitínom a mixujte ponorným mixérom 1 minútu. 1,25 dcl vody zmiešajte s vitamínom C a ponorným mixérom mixujte 40 sekúnd! Teraz všetko zmiešajte spolu a ešte premixujte po dobu asi 20 sekúnd.

Zmes nalejte do ultrazvukovej čističky a nechajte zapnuté na 8 minút. Niektoré zdroje uvádzajú aj dlhší čas homogenizácie. Ak chcete homogenizovať dlhšie, tak odporúčam robiť prestávky počas homogenizácie, aby sa zmes neprehriala a zbytočne sa nezničili vzácne enzýmy.

Pri hore uvedenom dávkovaní získate cca 400ml tekutiny = 40,000mg lipozomatického vitamínu C. Tak na zdravie!