Ruth – Liečivé kosti Zeme, alebo história terapie vzácnymi kameňmi II.

Quartz_oisan

Zástupcovia ríše minerálov
Drahokamy a polodrahokamy sú v podstate minerály, ktoré sa v prírode nevyskytujú veľmi často. Kritériami ich hodnoty sú krása, zriedkavý výskyt, tvrdosť, veľkosť a trvanlivosť. Minerály vynikajú mimoriadnymi vlastnosťami, medzi ktoré patrí vzácne sfarbenie, čistota, stálosť, vysoký lesk, mechanická odolnosť. Tvrdosť vzácnych kameňov sa meria ako relatívna hodnota podľa desaťstupňovej Mohsonovej stupnice. Ich hmotnosť sa vyjadruje v karátoch (1 karát zodpovedá 200 miligramom). Veľkosť kameňa zvyšuje hodnotu drahokamov, prítomnosť cudzorodých látok – až na malé výnimky – ju znižuje.
Ako aplikovať zemské kostičky

Účinok energie kameňov sa môže prejaviť cez rôznorodé typy použitia. Nosením kameňa ako šperku, bez ohľadu na konkrétne bolestivé, resp. postihnuté miesto (v podobe diadémov, náhrdelníkov, príveskov, náramkov, prsteňov, brošni.); ako súčasť liečivého vrecúška či amuletu vo vrecku šiat; vo forme tzv. donutu (okrúhly kameň s otvorom uprostred).Kamene sa nosia od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov – potom je nevyhnutná pauza, ako napríklad pri užívaní čajov z liečivých byliniek. Prikladanie špecifických kameňov na určité miesta tela by nemalo jednorazovo trvať dlhšie ako 15 až 30 minút. Kameňmi, najmä okrúhlymi a hladkými, sa dá aj masírovať, a to inou osobou alebo samo masážami predovšetkým chodidiel (napríklad posediačky kotúľať bosými chodidlami viaceré kamene, pričom vhodné sú dokonca aj celkom „obyčajné“). Liečivú silu kameňov možno vyskúšať aj užívaním „drahokamového roztoku“. Minerálku bez bubliniek (v žiadnom prípade nepoužívame vodu z vodovodu!) – najlepšie dojčenskú vodu – aktivizujeme vložením dôkladne očisteného vybraného kameňa, ktorý necháme pôsobiť minimálne 5 hodín. Kameň vyberiem a užívame vodu nasýtenú jeho energiou po dúškoch v priebehu celého dna. Kameň treba nabiť uložením na svetlom mieste, najlepšie na slnku. Počas doby aplikácie sýtenej vody sa nesmie používať na iné účely a spôsoby liečby. Každý deň energetizujeme čerstvú vodu.

Von zo spálne

Kamene možno ukladať v blízkosti osoby, ktorá sa podrobuje litoterapii. Jedným zo spôsobov, ktorý odporúčajú viacerí odborníci, je vkladať kamene pod vankúš alebo položiť ich na nočný stolík. Pri tejto metóde užitia treba však byt výnimočne opatrní! V spánku pôsobia kamene priamo na podvedomie, čo môže vyvolať nezvyčajné mohutné reakcie, hoci nie bezprostredne – to je na tom najzradnejšie. Vzdialenosť kameňa od spiaceho by mala byt najmenej 2 metre. Najlepšie by ale bolo vôbec ich nedržať v spálni.
Ako si vybrať?

Ak nám v rámci litoterapie nevyberá kamene terapeut alebo nám neporadí pri ich voľbe, kamene si volíme:

  • na základe ich vlastností a príslušného problému, ktorý ním chceme odstrániť a vyriešiť
  • na základe očarenia istým typom kameňa („láska na prvý pohľad“)
    intuitívne voľbou kameňa, ktorý na nás najviac pôsobí svojou energiou
    na základe sfarbenia kameňa, zodpovedajúceho čakre príslušnej k riešenému
    problému
  • na základe odporu k určitému druhu kameňa (priťahovanie vzácnym kameňom môže signalizovať vnútorné konflikty, ktoré človek, čo si ho vybral, chce podvedome vyriešiť, odpudzovanie drahokamom či polodrahokamom symbolizuje potláčané negatívne duševné aspekty, ktoré treba riešiť oveľa urgentnejšie ako tie prvé…).

Kamenná hygiena

Mnohé z kameňov používaných v litoterapii odoberajú z ľudského tela, mysle i srdca, ale aj okolitého prostredia negatívne vibrácie. Postupne však môžu strácať na sile, alebo opätovne vyžarovať načerpanú zápornú energiu. Preto je nevyhnutné kamene po každej aplikácii „vyčistiť“. Existuje niekoľko typov očisty drahokamov, ktoré sprevádzajú rôzne rituálne postupy, napríklad vodný kúpeľ pod tečúcou vodou, v čistom prameni, potoku či v mori, ale aj v tzv. soľnom kúpeli s morskou soľou, alebo očista zahrabaním do zeme. Po očistení kameň možno ešte „dobiť“ energiou, ak ho ponecháme na slnku či vo svite mesiaca, pôsobením viacerých kryštálov rozostavených okolo nabíjaného kameňa, položením na významný kameň (menhir, hromový kameň atď.), položením do kruhu meditujúcich osôb, umiestnením na „silovom“ mieste Zeme, prípadne iných energeticky mocných lokalitách (pútne miesta, chrámy, modlitebne a pod.)

Deukalión a Pyrrha

Prostredníctvom mýtu o vzniku mužov i žien sme nahliadli do kamenného mocnárstva, za ktorého vládcu sa považuje kryštál alebo diamant. Hoci aj „obyčajný kameň“ je skutočným zázrakom prírody – a má často neuveriteľne podobné vlastnosti ako polodrahokamy a drahokamy -, ľudia používali jeho obrovskú a účinnú energiu skôr na iné účely: spomeňte si napríklad na menhiry, dolmeny, megality, kamenné stĺpy, pyramídy, obelisky, stély, runové kamene, hromové kamene, škótsky Kameň osudu, ktorý ulúpili Angličania… Do šperkov si ich však vkladali a vkladajú zriedka. Aj tu však vládlo rozdelenie na mužské a ženské kamene… Mužské (rubín, granát, červený koral, diamant, čierny opál) zasadzovali klenotníci do zlata; no do zlata je vhodné vsadzovať aj kamene hviezdneho znamenia Barana, Blížencov, Leva, Váh, Strelca a Kozorožca. Ženské kamene (smaragd, zafír, chalcedón, svetlý opál) šperkári kombinovali so striebrom, ktorý sa hodí aj k drahokamom znamenia Býka, Raka, Panny, Vodnára a Rýb.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *