Ľanové semienka – úžasný pomocník na regeneráciu zubov a naštartovanie mozgu

abnehmen_mit_leinsamen

Niekedy najlepšie veci sú práve tie najjednoduchšie. V tomto prípade je to tak aj u ľanových semienok. Už iste ste mnohí počuli o nevyhnutnosti prijímať omega-3 mastné kyseliny v rybacom oleji. Avšak, možno len málokto z vás vie, že aj ľanové semienka obsahujú veľká množstvo omega-3 mastných kyselín. V 100g semienok sa nachádza až 40g oleja.

Takže, ak vám rybací olej „nevonia“, vyskúšajte pomleté ľanové semienka. Omega 3 mastné kyseliny sú pre nás nevyhnutné prijímať potravou, pretože náš organizmus si ich nevie sám vyprodukovať. Aj vďaka týmto esenciálnym mastným kyselinám si organizmus vie vytvoriť bunkovú membránu.

Nedostatok omega-3 sa prejavuje rôzne – únava, depresia, suchá pokožka, lámavé nechty a vlasy, zápcha, nachladnutie, bolesti kĺbov. S ich nedostatkom súvisí celý rad chorôb, ako napríklad mozgová mŕtvica, srdcové problémy, astma, hypertenzia, inzulínová rezistencia, obštrukčná choroba pľúc, atď.

Naopak, ak dostatočne prijímame omega-3 mastné kyseliny, tým blahodarne vplývame na zvýšenie „dobrého“ cholesterolu v krvi, zníženie hustoty krvi, zníženie krvného tlaku a predchádzame aj určitým typom rakoviny, znižujeme prejavy, depresie a duševných chorôb.

Ja som si ľanové semienka obľúbila nielen pre všetky tieto vyššie popísané účinky, ale aj preto, lebo pôsobia aj na regeneráciu zubov pri kazoch. Ja si prácu zubárov vážim a chodím na preventívne prehliadky, ale sa k nim veľmi nehrniem, keď nemusím. Preto radšej najprv siahnem po prírodnej medicíne a dbám aj na prevenciu a správne stravovanie. Skúsenosti mojich priateľov mi tiež potvrdili, že to naozaj zaberá.

Takže ako na to? Veľmi jednoducho. Potrebujete /denná dávka/:

100g ľanových semienok

Jogurt s 10% tuku/ prípadne 10% tvaroh

Čili, prípadne mletý zázvor – podľa chuti

Dnes je naozaj ľahké zohnať ľanové semienka v obchodoch. Tie si doma pomeľte na makovom alebo starom kávovom mlynčeku, pridajte primerané množstvo jogurtu, aby ste vytvorili hustú kašu a pridajte pomleté čili podľa chuti. Dodržte prosím množstvo tuku v jogurte, pretože na ten sa olej naviaže a tak sa dokáže do nášho organizmu vstrebať. Takisto je nevyhnutné použiť čili, prípadne zázvor, čím takisto napomáhame tráveniu. Žiadny cukor, žiadny med alebo niečo podobné prosím! Takto pripravené semienka konzumujte neobmedzene dlho, povedala by som, pokiaľ sa vám to nezunuje. Netreba čakať zázraky hneď po prvej konzumácii, preto je vhodné si tento recept zaviesť do jedálneho lístka aspoň po dobu 2-3 týždňov, najlepšie namiesto večere. Aby ste tomuto procesu regenerácie dopomohli, skúste celkovo zmeniť jedálny lístok, prijímať viac zeleniny, zeleninových štiav a konzumovať menej mäsa. Telo sa vám za to odvďačí!

Konzumácia ľanových semienok má aj iné výhody. Vláknina obsiahnutá v semenách vám veľmi priaznivo podporí peristaltiku čriev/vylučovanie. Navyše omega-3 mastné kyseliny priaznivo pôsobia na zvýšenie funkcie nášho mozgu, niektoré zdroje tvrdia až o 300%!

Ešte zopár minirád. Pripravte si ľanové semienka krátko pred ich konzumáciou. Tento olej je veľmi citlivý na svetlo a pri styku s kyslíkom rýchlo oxiduje, horkne, čím sa stáva pre naše telo nepriaznivým. Dané množstvo v receptúre môže byť pre niektorých priveľké. Vtedy odporúčam znížiť dávku na polovicu a radšej pridať 1 PL ľanového oleja. Ľanový olej nemá najpríjemnejšiu chuť, preto ho radšej pridávam do jedál. Je dobré ak zainvestujete do kvalitného, za studena lisovaného oleja, ktorý je balený v sklených a tmavých fľašiach, aby sa minimalizovalo riziko oxidácie. Po otvorení prosím uchovávajte v chladničke.

Takže skúšajte, skúšajte! Budem rada, keď sa s nami podelíte o vaše skúsenosti.

2 Comments

  1. AzaretaAzareta

    Ja mám s ľanovými semiačkami výborné skúsenosti. Aplikujem ich tak, že si spolu zmixujem banán, ovsené vločky, mlieko a 2-3 ČL najemno pomletých ľanových semiačok – vznikne z toho výborný milkshake plný vlákniny a vitamínov, pre mňa osobne ideálne raňajky. Komu by sa to zdalo málo sladké, lyžička medu neuškodí.

  2. MacrosMacros

    Skúšal som už toho veľa, ale toto budem užívať určite!
    Ďakujem.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *