Cesta životom

cesta zivotom

Každé jedno ráno stojíš na prahu rozhodnutia, či dnešný deň bude len ďalším odškrtnutím si jedného nezmyselného políčka v kalendári života, alebo dnes chceš naozaj aj niečo zmeniť.

Nebudem tu obmielať frázy ako “keď chcete zmeniť iných, ľudstvo a pod., musíte najprv zmeniť seba”… Dúfam, keď si sa dostal na túto stránku, že si na takej úrovni, že nie si len zbytočne chodiace telo bez duše, ktorého jediným cieľom je nabažiť sa základných ľudských potrieb, ale že máš ďaleko vyššie ciele.

V tomto príspevku nemám iný zámer ako ťa nasmerovať k zamysleniu. Budú to vlastne také dve zamyslenia, ktoré ti možno zodpovedajú na tvoje otázky, či si na správnej ceste.

V prvom rade je potrebné zistiť, či som na tej správnej ceste. Keďže dĺžka života tu na Zemi je stále pre nás dosť limitujúcim fakorom, je potrebné robiť správne veci a až potom sa učiť robiť veci správne. Nakoľko je dosť ťažké si určiť, čo je pre teba tá správna cesta, dám ti jednu malú radu, ktorá sa dá využiť aj pri iných záležitostiach. Skús začať od konca.

Predstav si, že ležíš na smrteľnej posteli a spomínaš si na svoj život. Akú má pre teba a pre iných hodnotu? Ja tu nie som pre to, aby som ťa hodnotil. To dokážeš len ty sám. Predstav si, že tvoj život je na konci a ty už nedokážeš nič iné ako len pozrieť spätne na svoje dni tu na Zemi, zvnútra vlastnej duše nazrieť do zrkadla života a povedať si: “áno, bola to moja cesta, ktorú som si predsavzal a túto cestu by som nevymenil za inú pretože bola správna”.

Aby som si vedel určiť správnu cestu, skús si najskôr pozrieť svoje ciele. Ešte raz si predstav, že ležíš na posteli, z ktorej vedie už len jednosmerka. Čo by si sám sebe najradšej povedal? Ktoré ciele by si chcel mať splnené tak, aby si mohol spokojne posledný krát zavrieť oči? Skús si živo predstaviť, že si v tejto situácii a napíš si na papier, čo by si na ňom naozaj chcel mať. Nechaj si na to čas, nikde sa neponáhľaj. Možno budeš neskôr na tento moment spomínať ako jeden z najdôležitejších vo svojom živote – ak si teda správne pochopil zadanie a úlohu aj správne uchopil.

Keď budeš mať pocit, že máš na papieri presne to, čo by si tam chcel mať v tejto pomyselnej situácii, začni teraz rozmýšľať nad tým, kde stojíš momentálne a v čom je rozdiel medzi tvojím súčasným stavom alebo cestou a tou, čo máš na papieri. Vidíš tam rozdiely? Kráčaš smerom k splneniu týchto cieľov? Máš ich na dosah ruky? Sú od teba na míle vzdialené? Máš pred sebou možno to najdôležitejšie, čo si doteraz kedy napísal na papier. Máš tam svoj život, jeho hodnotu, svoju cestu.

Rád by som v tomto momente urobil mierne pozastavenie sa nad cestou alebo cieľmi – nie zbytočne sme akadémiu rozdelili na štyri základné rozvojové oblasti. Možno je v tejto chvíli tá správna doba pozrieť si svoje ciele práve z tejto pozície. Nie všetky oblasti musia byť pre teba prioritné, avšak musíš pochopiť, že sa navzájom dopĺňajú a podporujú – preto tu tak často spomínam potrebu ich rovnováhy. Tu však musíš vedieť, ktoré sú pre teba dominantné a ktoré podporujúce. Taktiež by som ti rád pripomenul, že cieľ, ktorý máš teraz pred sebou na papieri, nemusí byť len materiálneho alebo hmotného charakteru. Skús si tiež vstúpiť do svojho vnútra a pravdivo si zodpovedať, či väčšina cieľov v tomto tvojom zrkadle života má atribút “mať” alebo “byť”.

Ak si spokojný so svojimi cieľmi, ktoré si si takto načrtol a vieš aké rozdiely sú medzi súčasným stavom svojej cesty a tej, ktorú máš na papieri, skús sa teraz zamyslieť nad tým, čo by si mal zmeniť. Pre každého jedného bude táto cesta úplne rozdielna.
Si jedinečná bytosť, ktorá nemá rovnakú podobu nikde, v nikom a v ničom. Na základe svojej minulosti, svojich zážitkov a vlastností, si jedinečná bytosť s jedinečnou osobnosťou v celom univerze. Preto budeš mať svoje vlastné ciele, svoju vlastnú cestu s vlastnými prvkami toho, ako ju zdolať.

Ak si múdry a inteligentný, necháš si poradiť aj od ostatných alebo si pozrieš ako podobné úlohy spĺňali iní a budeš sa učiť od tých najlepších. Rozhodnutie a vykonanie týchto úloh bude však vždy len na tebe samom.
Skús si navždy vryť do pamäti, že síce môžeš byť najrýchlejší v behu, ak však utekáš nesprávnym smerom, tvoje úsilie je zbytočné.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *