V predchádzajúcich častiach sme si čo to povedali o prevencii ako aj detoxikácii organizmu v prípade, keď nás trápia problémy s pohybovým aparátom. Tento krát si predstavíme bylinky, ktoré nám pomôže zbaviť sa neželaných bolestí.

Medzi najúčinnejšie bylinky v boji proti bolestiam pohybového aparátu sú také, ktoré obsahujú salicyláty. Tie sa nachádzajú v rastlinách ako je vŕba, breza, či topoľ.

Vŕba biela

Vŕbová kôra sa používa pri reumatických ťažkostiach, znižuje opuchy, bolesť a začervenanie. Používa sa aj pri bolestiach hlavy a menštruačných bolestiach. Vŕbovú kôru užívame v podobe čaju:

na šálku/hrnček použijeme 1-3g kôry. Tú zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 15 minút. Pijeme 3-4krát denne. Užívame 3-4 týždne. Ak chceme pokračovať v pití tohto čaju, je dobré si urobiť také dva týždne prestávku a potom opäť pokračovať v pití.

Tento čaj sa neodporúča pre deti do 12 rokov ako aj pre ženy v treťom trimestri tehotenstva a pri dojčení.

Breza bradavičnatá

Breza podobne ako vŕba obsahuje salicyláty, ktoré sú účinné proti bolesti. Brezové listy si pripravíme tak, že sparíme 1PL vriacou vodou, vylúhujeme 15 minút a pijeme 2-3x denne. Extrakt brezy je vo všeobecnosti používaný ako veľmi účinný detoxikátor a priaznivo pôsobí aj na pečeň, slezinu a pankreas.

Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava je vskutku veľmi účinnou bylinkou. Môžeme ju užívať na jar, kedy je výbornou pomôckou na detoxikáciu ako aj na zvýšenie imunity. Nie nadarmo sa vraví, že ak ju na jar konzumujete ako prídavok do šalátov, či miešaných vajec, tak vás choroba len tak ľahko nedostane.

Pŕhľava je však účinná aj pre náš pohybový aparát. Môžeme ju konzumovať vo forme čaju, kedy si pripravíme zápar z 2-4g vňate, lúhujeme cca 10 minút a pijeme 3-6x denne. Takýto čaj môžeme piť 2-4 týždne, potom si urobíme asi dvojtýždňovú prestávku a môžeme pokračovať v pití.

Pŕhľavu môžeme použiť aj čerstvú priamo na našu pokožku. Takéto „pŕhlenie“ je účinné pri detoxikácii, bolestiach a artritíde.

Ruža šípová

Šípky neobsahujú len veľké množstvo vitamínu C, ale aj ďalšie účinné látky, ktoré pomáhajú pri reumatoidnej artritíde. Zápar si urobíme tak, že 5g sušených a pomletých plodov zalejeme vriacou vodou, lúhujeme 15 minút a pijeme 2-3x denne. Niektoré štúdie doporučujú užívať aj 6 mesiacov. Tu by som však robila dvojtýždňové prestávky po každých 4 týždňoch.

Mäta pieporná

Hlavnou zložkou mäty je mentol, ktorý má analgetické a chladivé účinky. Pozor však na precitlivenosť na túto látku – nie všetky osoby ju dobre znášajú. Mentol nie je vhodný pre deti do 4 rokov ako aj pre tehotné a dojčiace ženy.

A nakoniec si pripravíme veľmi účinnú masť na bolestivé kĺby, opuchnuté a natiahnuté väzivá a svaly.

  • 50 g ginkgo biloba masť
  • 75 g nechtíková masť
  • 100 g kostihojová masť
  • 50 g včelí vosk roztopený vo vodnom kúpeli
  • 80 g kostihojová tinktúra 85%
  • 30 ml ľubovníkový olej
  • 20 ml mentolová tinktúra 6%

– Miešame pravidelne v smere hodinových ručičiek, predstavujeme si ako táto masť lieči spomínané problémy, už počas výroby do masti vkladáme pozitívnu energiu. Necháme roztopiť vo vodnom kúpeli, aby sa ingrediencie spojili. Vychladíme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste, najlepšie v chladničke.