Ašarat – Pochopenie šieste

Existujú ľudia, ktorých život sa uberá „tým správnym smerom“ akoby už od prvého nádychu po narodení. Vyrastajú v harmonickej rodine, ktorá je finančne zabezpečená, príroda im nadelila dostatok inteligencie, takže školu zvládajú s ľahkosťou a s úsmevom na tvári. Po skončení vysokej školy sa im darí v práci, či v podnikaní. Založia si rodinu, ich deti sú šikovné a bezproblémové. Takýto človek ani nechápe, aké to je mať ťažký život, mať vážne životné problémy.

Určite si mnohí z vás pri čítaní tohto opisu predstavili niekoho konkrétneho, koho poznáte. Áno, existujú aj také životy a osudy. Prečo ich tu teraz opisujem? Prvé, čo musíme v tomto smere pochopiť je to, že pokiaľ je momentálne všetko dobré, nemusí to vždy dobre aj skončiť. V živote sa stáva mnoho zaujímavostí, s ktorými nepočítame.

Život takéhoto jedinca má akoby iba jednu cestu bez rozvetvení a ďalších alternatív. On vlastne ani nemá inú šancu, ako kráčať osudom po ceste úspechu a pohody. Určite si mnohí povzdychnú, že presne takto by chceli žiť. Takýto človek prežije napríklad 40 rokov svojho života a ani len neuvažuje o tom, že jeho život by mohol byť raz aj iný. Zrazu však príde jeden jediný moment a všetko je v troskách. Dostane napríklad obyčajnú chrípku, lekár mu predpíše antibiotiká, možno tretíkrát v živote. Choroba však neustupuje a tak znovu navštívi lekára a zrazu príde strašná diagnóza – rakovina. V jeho svete je to možno prvý životný predel, prvá križovatka. Tu sa môže stať, že posledné týždne a mesiace svojho života prežije v utrpení a v bolestiach, ktoré sa mu akoby nahrnuli do toho zvyšného času, ktorý mu zostáva. Akoby sa to spočítalo za všetky roky, kedy mal šťastie. Ak sa na tejto križovatke daný človek rozhodne správne a pochopí, čo a ako musí vo svojom živote zmeniť a obrazne povedané skloní sa pred osudom, získa šancu vykročiť alternatívnou cestou. Možno už jeho život nikdy nebude taký bezproblémový ako predtým, ale bude mať šancu pokračovať v ňom ďalej. Často aj zdanlivo priaznivá karma môže skončiť veľmi škaredo. V niektorých prípadoch je tých 40-50 rokov pohodlného života z pohľadu karmy doslova strateným časom, pretože v tom pohodlí si človek akosi prestal vážiť bežné veci a hodnoty. Vtedy pochopí, že síce mal úspešný život z pohľadu fyzického, avšak duševne bol veľmi prázdny.

Stretol som ľudí, ktorí tvrdili, že by si to s takýmto človekom kedykoľvek vymenili. Ľudia akoby nechápali, že mnohí trpia prakticky celý svoj život. Bolesť a smútok ich sprevádza na každom kroku. A iného to postihne až na konci jeho cesty. Ak to nezvládne, jeho život skončí. Avšak ten, ktorý prežije, má stále šancu, že sa niečo v jeho živote zmení, že zrazu vstúpi na tú správnu cestu a nakoniec možno bude mať v živote aj šťastie.

Odpovede na tieto dilemy sú ukryté v tajomstvách duše a karmy. Každý z nás, či už tomu veríme, alebo nie, sem prichádza s určitým poslaním. Všetko dobré aj zlé už bolo rozhodnuté predtým, než sa človek narodil. Aj priaznivá karma je karmou. Možno úspešný život dostal človek do vienka preto, aby pochopil, ako tento úspech správne využiť, možno aj v prospech tých, ktorí trpia a vďaka nemu možno budú trpieť menej. Ak toto človek pochopí, tak koniec jeho šťastného života nepríde povedzme v 40-tke, ale dožije sa šťastnej staroby, pretože v čase, kedy ho mala jeho karma „dostihnúť“, sa na pomyselnej križovatke rozhodne tak, že ďalších 40 rokov prežije v mieri a v pohode.

Všetci sa učíme pochopiť svoj vlastný život.8

1 Komentáre

  1. Jan

    Dajú sa tieto rôzne cesty vidieť dopredu? Aby si človek vedel správne vybrať?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *