Akadémia – Úspech

uspech

Dnešnú časť akadémie by som začal tým, o čom je vlastne rozvoj, zdokonalovanie sa, napredovanie atď. Možno so mnou niektorí nebudú úplne súhlasiť, ale rád by som zjednotil všetky tieto slová pod jedno spoločné a to je slovo – úspech.

Z vonkajšieho hľadiska je toto použitie jednoduchšie, pretože ľudia sú zvyknutí vo svojej snahe zarobiť viac peňazí, získavať viac skúseností a informácií v oblasti, kde pôsobia alebo zdokonalovať svoj “image” smerom von – všetky tieto veci podmieňovať slovom úspech. Byť úspešným by som však neobmedzoval len na kategóriu vonkajšej oblasti, ktorú sme si prednedávnom ešte rozdelili na fyzický a sociálny rozvoj, ale tiež na oblasť vnútornú. Či už sa jedná o duševný alebo aj duchovný rozvoj.

Čiže ľahko si dokážete predstaviť to, ako sa stať úspešným vo svete športu, financií, pracovnej kariéry a podobne ale ako byť úspešný v duševnej alebo dokonca v duchovnej oblasti? Však tu sa predsa nedajú merať výsledky formou, že kto rýchlejšie bude meditovať alebo kto sa dokáže viac usmievať bez podporných látok. Čiže čo tu budeme porovnávať? Predsa keď chcem byť úspešnejším tak predsa musím mať súpera. Chcem byť úspešnejší ako kto? Ja sám? A bingo – tu je odpoveď. Nepotrebujete sa porovnávať so susedom, ani s tibetským duchovným majstrom, vy sa budete porovnávať s vašim najťažším súperom a to ste vy sami.

Úspech – však to je celkom jednoduché nie? Stačí vytýčiť si jednotlivé ciele, ako som tu načrtol – ideálne v daných rozvojových oblastiach a len pokračovať. Čiže keď mám daný cieľ, tak kde je problém?

Každá z týchto štyroch základných rozvojových oblastí je tu pre nás daná nielen formou vysnívaných cieľov a odmien ale takisto aj formou prekážok a pádov. Nie som negatívne zmýšlajúca bytosť, ale je potrebné upozorniť vás, že aj keď na prvý pohľad sa vám budú zdať tieto veci veľmi jednoduché, keď vykročíte po ceste rozvoja a úspechu, ani si nevšimnete ako rýchlo z tej cesty skĺznete.

Každý z nás má totižto v sebe dané nielen pozitívne návyky, ktoré nám pomáhajú na našej ceste k úspechu ale aj negatívne zlozvyky. Všetci sme len ľudia a každý z nás má svoje slabé stránky a podvedomie, ktoré nás niekedy dokáže otočiť o 180′ a my si toho ani len nevšimneme, až časom formou sebaanalýzy odrazou zistíme, že kráčame mimo.

Začnem asi tým najjednoduchším a zároveň najdôležitejším – začiatkom… Koľkí z vás ste formou menšieho výbuchu nadšenia objavením niečoho nového a úžasného, začali? Ešte raz, nie je problém začať s tým, že začnem ráno behávať, alebo že si večer sadnem a budem meditovať. Je to taký malý wow efekt. Jééééj meditácia – to je super, to je teraz v móde a keď poviem mojim známym, čo robím, tak budú úplne mimo. A naozaj aj začnem teda s tou meditáciou, však to je nakoniec celkom jednoduché – a keď sa teraz rozprávam so svojimi známymi – sú úplne očarení, že aký som super… Nuž začnem raz, druhý krát a o chvíľu pod nadvládou zmeny koncentrácie ani nebudem vedieť, ako som podvedome vymenil túto novú wow oblasť za kino, posedenie pri pive, a pod.

Preto ešte raz zopakujem – začať nie je až taký problém, ako vytrvať.

Tiež by som rád ešte predostrel jeden dôležitý aspekt – keď vás zaujme jedna zo štyroch rozvojových oblastí, je to super ale nezabúdajte, že kvôli zachovnaniu rovnováhy je potrebné precvičovať a napĺňať aj tie ostatné. Čiže buďte pripravení, že vaše podvedomie bude hľadať tie najjemnejšie formy toho, aby vás vyviedlo z vašej cesty bez toho, aby ste si to všimli. Prečo tomu tak je? Nuž zoberte si, že ste kapitánom lode. Vy si určujete smer, kam loď pôjde, aj akou rýchlosťou a máte pri sebe človeka, ktorému ste dali funkciu napríklad prvý dôstojník. Niežeby táto funkcia aj niečo znamenala, ale ten človek sa cíti byť poctený a bude hrdo nosiť túto funkciu a velebiť vás, ktorý ste ho takto vyznamenali a povýšili. Vy ste stále ale kapitánom a určujete prakticky všetko a sem-tam dáte akože rozhodnúť prvého dôstojníka a keď jeho rozhodnutie bude korešpondovať s vašim smerom, tak ho aj pochválite, aké má super rozhodovacie schopnosti. Kto je kapitán a kto prvý dôstojník v porovnaní s podvedomím a vedomím? Asi vám nemusím ďalej vysvetľovať tento princíp. Ale teraz si predstavte, čo sa stane, keď prvý dôstojník zistí, že bol “kvázi” podvedený a že je len nástrojom v rukách kapitána. Je to také malé prebudenie, ktoré bude určovať ďalší smer spojenectva týchto dvoch námorníkov – ako aj to, kam bude loď smerovať. A tiež si z toho dokážete ľahko vyvodiť, čo všetko bude kapitán vystrájať, len aby neprišiel o funkciu…

Ináč stále neviem, prečo chudákovi podvedomiu dali do slova prívlastok “pod”. Myslím si, že je to chybne označené pretože podvedomie, či chceme alebo nie, stále vládne tomu, kam smerujú naše kroky. Netrénované vedomie ich vie niekedy len mierne upraviť ale určite nie získať nadvládu.

Čiže ak to celé zhrniem, pre nás slovo úspech bude dôležité v každej jednej rozvojovej oblasti korunované jedným cieľom a to je dosiahnutie rovnováhy formou napredovania. Úspech bude v prekonávaní nie ostatných (to pôjde aj tak samé od seba ako sekundárny efekt) ale v prekonávaní samého seba. Dostaneme sa mimo vplyvu pôsobenia svojich zlozvykov a určíme podvedomiu, ktorou cestou sa bude uberať. Ťažké ciele – ale verím, že húževnatou, svedomitou a poctivou prácou ich nakoniec zvládnete.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *