Akadémia – Sociálny rozvoj – Šťastie

stastie

V dnešnom uponáhľanom svete je skoro nemožné byť šťastným. Šťastím teraz nemyslím určitý dočasný stav spôsobený návalom endorfínov. Šťastie sa v tomto aspekte musí prejavovať dlhodobo a človek musí vedieť, kedy dostáva impulzy “pravého” šťastia a kedy sú to “len” dočasné návalové stavy vyvolané chemickou reakciou.

Vrátim sa teda k prvej vete a špeciálne by som vyzdvihol slovo “uponáhľaný”. Spomínam si na rozhovory s mojím pradedkom, ktorý bol úžasný človek a doteraz si ho nesmierne vážim. Žil však v dobe, keď denne jeho mozog nepotreboval spracovávať neskutočné množstvo informácií ako je tomu v dnešnej dobe.

Ak by sme chceli pochopiť, akú má vlastne bežný mozog kapacitu a ako rýchlo informácie spracováva, museli by sme sa pozrieť dovnútra, kde základom sú neuróny, nervové bunky. Jednoducho si predstavte neurón ako bunku, ktorá podobne ako vedecký pracovník v laboratóriu získava informáciu, prenesie ju kam je potrebné, spracováva a ukladá tieto dáta. Keďže v mozgu sa nachádza približne 100 miliárd neurónov, pričom každý jeden neurón je schopný vytvoriť cca. 1000 konekcií, čiže ak to celé vynásobíte, dostanete niečo cez 100 triliónov dátových bodov, čiže okolo 100 TB informácií.

Teraz sa pozrime na kapacitu – mozog je schopný uložiť až 2,5 petabytov – pre znázornenie si predstavte 3 milióny hodín pustenú “telku” – čo by ste ju teda museli nechať pustenú cca. 300 rokov. Ja mám niekedy problém zapamätať si dátum narodenín mojich najbližších, ale túto tému tu teraz asi nebudem rozvíjať.
Čiže keď sa vrátim späť k môjmu pradedkovi, síce nemusel spracovávať toľko informácií ako my dnes, ale vieme naozaj určiť, či hĺbka jeho poznania, komunikácie pomocou duše, poznanie prírody a všeobecných zákonov v univerze nebola hlbšia ako je tomu teraz u priemerného človeka?

Problém dnešnej doby je, že sme tak pretechnizovaní a vystavení takému množstvu informácií, že ich už nedokážeme správne uchopiť a vyhodnocovať. Pomaly ale isto nás to strháva rôznymi cestami, ktoré síce uspokojujú ľudské ego a vytvárajú pocit šťastia a výnimočnosti, sú však umelo vytvárané a pôsobia niečo ako clona niečoho skutočného. Už teraz mi je jasné, že realita o pár možno desiatok rokov bude vnímaná úplne ináč ako je tomu v súčasnosti. Silný problém bude jednoducho spoznať realitu. Vedieť, čo je naozaj a čo je virtuálne.
Ak teda trpíte tým, že okolo vás sa to hemží Terabajtami informácií a vy máte problém to všetko spracovávať, je potrebné začať vyhodnocovať priority. Máte limitovaný čas a preto je potrebné ho vedieť správne využiť. Ak vám rodina hovorí, že sa o nich nezaujímate, že už vás ani nepoznajú, ak v práci nestíhate alebo pre nezvládnuteľné množstvo informácii a rýchlosti pokroku už prácu ani nemáte, ak vy sami ste nešťastní, že nemáte čas na svoje koníčky a na to, čomu sa chcete venovať – napríklad mágii a ezoterike, máte najvyšší čas s tým niečo urobiť.

Tu je potrebné si sadnúť vkľude a začať si vyhodnocovať, akými aktivitami ste ako strávili svoj čas. Ak zistíte, že polovicu dňa vám zabral Facebook s Topkami, telenovelami alebo sledovaním reklamy pomedzi filmov, prichádzate na niečo veľmi dôležité. A tiež mám pre vás dobrú správu – áno môžete s tým niečo robiť! Skúste si teraz napísať veci, ktoré naozaj chcete a ktoré vás vnútorne napĺňajú šťastím – pravým šťastím. Či už je to meditácia, behanie po vonku so svojím psom, či je to pomáhanie iným, sociálna práca, riadenie ľudí alebo triedenie byliniek, je to jedno. Nepozerajte sa na to, že niečo má vyššiu hodnotu ako niečo iné – musia to však byť veci, ktoré chcete robiť a ktoré vás dlhodobo robia šťastným.

Ak máte popísanú celú A4 alebo aj viac strán – super. Máte veľmi dobrý základ, s ktorým sa už dá bližšie pracovať. Tu je potrebné si vytvoriť určité kategórie ako napr. práca, rodina, hobby, pes, záhrada, duchovno, a pod. Každý týždeň potom venujte určitému plánovaniu – tzv. prioritizácii. Čo chcete kedy robiť. Nemusíte mať zrovna naplánovanú každú minútu vo svojom živote, ale vaše podvedomie tu už pomaly začne s vami pracovať na tom, čo naozaj má pre vás zmysel a čo je len strata času.

K tomu pomáhajú samozrejme aj cvičenia meditačné, kde si tieto aktivity a zlepšenia v nich aj programujeme alebo vyhodnocujeme, či sa naozaj držíme svojej novej cesty alebo znovu tak ako už milión-krát skĺzneme do víru krátkodobého uspokojenia svojich najnižších pudov a toho, ako nás ovplyvňuje naše okolie, doba, programy zvonku, ale nie vy sami.

Aby sme vám pomohli na vašej ceste k vlastnému šťastiu, budeme vás ďalej učiť ako byť viac vytrvalý, húževnatý, trpezlivý, čo sú veľmi potrebné a dôležité základné povahové črty k tomu, aby ste túto cestu zvládli.

1 Komentáre

  1. AzaretaAzareta

    Svätá pravda. Zo všadiaľ sa na nás valí toľko možností a rôznorodých informácií, že človek sa naozaj za celý život nikam nepohne – dopredu, dozadu, doprava ani doľava – pokiaľ si na to nesadne a jasne si nedefinuje a neuvedomí, čomu chce venovať svoj obmedzený čas na tejto planéte. Kým naši predkovia mali svoju cestu plus-mínus danú svojím pôvodom, my máme možností voľby toľko, že si už ani nedokážeme vybrať a zamerať sa na niečo naozaj celým svojím Ja. Tí, ktorí niečo skutočne dokázali, mali predovšetkým jasnú víziu a cieľ a tomu podriaďovali všetko ostatné vo svojom živote, pretože ich to napĺňalo.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *