Absurdita od Macrosa – Biela a čierna mágia

macros biela cierna magia

Mágia má mnoho podôb a najčastejšie sa používajú dva názvy. Jedna z nich sa udáva ako biela a druhá ako čierna.
Prečo ju však máme potrebu takto deliť?

Pravdepodobne to vychádza z našich koreňov, kde sa radíme do kresťanskej populácie. Na čo je to však dobré a prečo sa to deje?
Ak beriem, že väčšina takýchto jedincov, ktorí mágiu takto delia „na čiernu a bielu“, sa správajú aj vo vzťahu k náboženstvu eklekticky a týmto počinom, počinom delenia mágie zastrešujú svoju rozpoltenosť a strach opustiť poznané.

Pod týmto pojmom myslím na to, že sa boja opustiť náboženskú doktrínu a pomyslenú alibistickú vnútornú istotu vo viere v jediného boha. Týmto si vytvárajú schizofrenickú platformu viery veriaceho človeka a praktizujúceho človeka v mágii.
Napriek tomu, že náboženstvo zaznáva mágiu, ba priam ju odsudzuje, tak náš stredoeurópsky človek si z toho ťažkú hlavu nerobí.
Poznám mnoho takýchto eklektikov, ktorí chodia do chrámov a kostolov a pokojne si pri tom praktizujú mágiu. Oni okrem svojej eklektickej viery teda majú navyše aj iný prvok a to je selektívne počúvanie.

Selektívne počúvanie a vnímanie potom zapínajú na kresťanských stretnutiach, kde absolútne vylúčia z počutého témy ohľadom nesúladu náboženských predstáv a ich koníčka. Týmto sa samozrejme dostávajú do konfliktu záujmu podľa učenia Katechizmu, ako aj kázania o desatore.

Pretože prvé prikázanie znie:

• Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.
Nuž a máme teda rozpor. Pretože mágia má vo svojom portfóliu mnoho podôb „božstiev“, ktoré pochádzajú z predkresťanských dôb.

V mágii sa používajú aj prvky rôznych pomôcok, ktoré sa v náboženstve nazývajú modlami.

K tomu im slúži ekunemické slovo:

• Neurobíš si modlu ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi, alebo vo vode pod zemou!

Tak teda ako to je? V mágii sa používajú pomôcky, sošky a podobne. Proste zhrnuté – náboženstvo a mágia nejdú dokopy. A nedajú sa zlúčiť tak, ako sa nedá deliť mágia. Nejestvuje mágia biela – cirkevná, ani ako ekvivalent viery a ani mágia čierna.

Mágia je teda jedinečná a nie je určite čierna. Je to umenie možného vo svete života a smrti. Je to o tom, ako sa učíme ovládať zákonitosti života, smrti, prírody a vesmíru. Je to pravda o tom, že človek sa naučil ovládať pojem živel vo svojom vnútri a vie s nimi narábať. Naučí nás aj spoznať život v prírode a to, čo nám pomáha a i škodí.
Potom je tu strach. Za boha sa vieme ukryť ak je niečo dobré i ak je to zlé a to zlo treba nejako rozumne odôvodniť.
Pretože ak Boh niekoho povolá, je to božia vôľa. A tú proste treba rešpektovať! Nejde predsa o to, že čas vypršal skrze zdravie či vek. Nie, ide o to, že Boh rozhodol…a nič viacej?!

Ak niekto umrie a nie je veriaci, tak je v tom často nekalá vôľa zlého mága?!

Ale kde je tu biela vôľa mága? Ak niekto robí bielu mágiu, prečo nezabráni smrti?
Zrejme preto, lebo biely mág sa odvolá na božiu vôľu a teda, ak boh rozhodol inak… .
Nuž teda, zase som len späť pri tom, že teda riešim mágiu či náboženstvo?!
Nejdem vás naťahovať. Uzavriem to takto. Za tých málo desiatok rokov, čo sa tomuto venujem, som videl pár veriacich a niekoľko pokusov o miešanie mágie a náboženstva.

Je to proste paškvil, ktorý nepatrí nikam a neslúži ničomu, len všetko przní. Treba vedieť zachovať mágiu v jej čistej podobe a nevnášať do nej iné prvky. Jednak je to zbytočné a jednak šľachtenie mačko-psa nemá zmysel.

Ten, kto sa bojí a nevie sa naučiť skutočnú mágiu v jej akomkoľvek odbore, nech ide študovať vieru a náboženstvo. Nech sa stane agitátorom bieleho svetla, ale nech tu nevnáša nesúlad do mágie neodbornými nekompetentnými vyjadreniami. Pretože je to následne dekadencia celej mágie.

 

3 Comments

 1. MarkusMarkus

  Kolega Macros – vynikajúci článok. Sám som čakal ako rozlúskneš túto večnú a nekonečnú tému. Nie je jednoduché postaviť sa pred bežné názory a predniesť svoju kontroverznú ideu. Tu sa s tebou 100% stotožňujem.

  Ten, kto stále delí a bude deliť mágiu na bielu, ktorá je v rukách Božích a pomáha a čiernu, ktorá je dielo satanovo a škodí, nepochopil ani základy toho, o čom teda hovorí alebo sa schováva za niečo, aby ho verejnosť neodsúdila… Ak však vedome klamem svojich žiakov, klientov a verejnosť, nemám ďalej nárok nosiť titul učiteľa, a možno časom tomu dokonca aj sám uverím, takže siahnem na to najnižšie dno – začnem klamať aj sám seba…

 2. DrakchusDrakchus

  Budhisti vynašli už aj fialovú mágiu 😀 😀 😀

  Môžem volať bielo-čiernych vyznávačov ako magických rasistov? 😀

 3. MacrosMacros (Autor článku)

  Kolegovia takto.
  V mágii je celé farebné spektrum bytostí a energií. Netvrdím, že nemôžme nestretnúť biele,sivé, či fialové bytosti atď.
  Preto však ešte nebudem mágiu riešiť ako dúhovú.
  A ani nebudem tvrdiť, že jestvuje čierna, biela a dúhová mágia!
  Pekný deň všetkým :).

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *